DEMİR ŞARMAN

Profesyonel iş yaşamına 1993 yılında Arthur Andersen Türkiye Ofisi’nde Mali Denetim kariyeri ile başlayan Sn. Şarman; 1997 yılında Anadolu Grubu’nun İçecek Operasyonlarını bünyesinde barındıran Efes Grubuna katılmış ve 2009 yılı sonuna değin İstanbul ve  Amsterdam Merkez Ofislerinde, aralarında Mali İşler Direktörlüğü ve Strateji ve İş Geliştirme Direktörlüğü de dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Bu süre içerisinde Sn. Şarman Efes Grubu’nun Doğu Avrupa, Rusya ve BDT ülkelerinde gerçekleştirdiği birçok sermaye ve borç piyasaları ve ayrıca yatırım finansmanı projelerini yürütmüştür. 2010 yılı başında ise Anadolu Grubu’nun Özgörkey Holding ve Brezilya’lı Cutrale Grubu ile birlikte oluşturduğu Anadolu Etap şirketine Genel Müdür olarak atanmıştır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Demir Şarman ayrıca Chicago Üniversitesi’nde İşletme dalında Yüksek Lisans (MBA) yapmış olup ilaveten Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik (SMMM) yetki belgesi sahibidir.

Sn Şarman TÜSİAD, DEİK ve MEYED üyesi olup değişik sorumluluklar ile bu ve daha başka STK’lara da katkıda bulunmaktadır.

 

Demir Şarman, Chief Executive Officer Anadolu Etap – Turkey

Mr. Sarman is the Chief Executive Officer of Anadolu Etap since its incorporation. Following a financial audit and consultancy career at Arthur Andersen Turkey, Demir Şarman joined Anadolu Group’s Beverage Division, Anadolu Efes in 1997 Between 1997-2009 Mr. Sarman held several positions at Anadolu Efes including “CFO of Efes International” and “Group Strategy and Business Development Director”.

During this period, Mr. Şarman has carried out several capital and debt market transactions as well as investment financing projects in Eastern Europe, Russia and CIS countries. At the beginning of 2010, Mr. Sarman was appointed as the General Manager of Anadolu Etap Company, established as a JV of Anadolu Group, Özgörkey Holding and Brazilian based Cutrale Group.

Demir Şarman graduated from Middle East Technical University, Dept. of Economics. He has an MBA degree from University of Chicago; and is also a Certified Public Accountant.

Mr. Şarman is a member of TUSIAD, DEIK and MEYED and also contributes to several other NGOs with different responsibilities.